Antaiji

Świątynia Spokoju

Masowa produkcja ludzi


Sawaki Rôshi:

Problem zaczyna się już w szkole: ludzie zdają egzaminy, zbierają punkty, otrzymują stopnie i mają numery. Co za głupota! Co znaczy być dobrym człowiekiem? Co znaczy być złym człowiekiem? Czy jesteś dobry ponieważ dobrze Ci idzie w szkole? Czy jesteś zły ponieważ nie za dobrze Ci idzie w szkole? Co z tymi wszystkimi idiotami, którym dobrze szło w szkole?
Ten który przychodzi na ostatnim miejscu jest sfrustrowany. Mówi, że życie jest do niczego. Spędza resztę swoich dni w gniewie i nienawiści. Wtedy jego życie naprawdę jest do niczego.

Uchiyama Rôshi:

Hostessa w klubie nocnym, która jest najbardziej popularna, jest numerem jeden i jest bardzo dumna z tego. Czy to jednak zbawi ją od bycia samotną prędzej czy później? Jest ona jedynie ludzkim produktem na półce tego klubu, który akurat sprzedaje się za najwyższą cenę. Chociaż cena jest wysoka, to kiedy odkryje, że jest jedynie produktem, w naturalny sposób poczuje samotność.
Dzisiaj wydaje się, że szkoły funkcjonują jedynie jako fabryki produkujące ludzi. Celem szkoły jest podnoszenie ceny tych "ludzkich produktów". Celem szkoły podstawowej jest dostanie się do dobrego gimnazjum. Celem gimnazjum jest dostanie się do dobrej szkoły średniej. Celem szkoły średniej jest zakwalifikowanie się na uniwersytet. Celem uniwersytetu jest dostanie dobrej pracy. W ten sposób jedziesz na taśmie produkcyjnej i jesteś na drodze, aby być sprzedanym jako produkt do konsumpcji. To co obserwujemy dzisiaj na ulicy dla mnie wydaje się protestem młodzieży przeciwko "masowej produkcji ludzi".
Ten protest reprezentuje kolejny problem, ale mówienie, że życie jest to niczego i prowadzenie takiego życia jest jeszcze większym problemem.

Sawaki Rôshi:

Studiować pierwotnie znaczyło zdobyć wiedzę o swoim własnym życiu.
Dzisiaj studiowanie da ci jedynie dyplom, który zapewni ci pracę.


Switch to Japanese Switch to English Switch to FrenchSwitch to German Switch to Spanish Switch to Italian Switch to Russian