Antaiji

Świątynia Spokoju

Czym jest szczęście?


Sawaki Rôshi:

Pewnego razu koń i kot odbyli dyskusję na temat tego czym jest szczęście. Słyszałem, że nie doszli do żadnych wniosków. Nie wierzcie wróżkom. To jak potrzebujesz żyć nie jest ustalone!

Uchiyama Rôshi:

Obecnie członkowie nowych religii zaczepiają ludzi na ulicy i pytają: "Czy jesteś naprawdę szczęśliwy?!".
To jest jedna ze słabości człowieka. Zawsze poszukujemy szczęścia, ale nigdy nie możemy uchwycić szczęścia jakiego doświadczają kochankowie, kiedy zakochują się w sobie. Nie możemy sprawić, aby szczęśliwy trans trwał całe nasze życie. Przynajmniej Ci z nas, którzy zaliczają się do "przeciętnych obywateli".
Dlatego Ci, którzy nie mają twierdzącej odpowiedzi na pytanie: "Czy jesteś naprawdę szczęśliwy?" otrzymują propozycję "Jeśli przyłączysz się do nas w końcu znajdziesz prawdziwe szczęście!"
Dlaczego nigdy ludzie nie są na tyle sprytni, aby się zapytać o jakim rodzaju szczęścia oni mówią.
Jeśli odpowiedzią jest, że szczęście oznacza posiadanie pieniędzy, pozycji i zdrowia, to w momencie śmierci będziesz na samym dnie nieszczęścia. Ponieważ śmierć zabierze ci wszystko: pieniądze, pozycję i zdrowie. Jeśli myślisz o szczęściu w kategoriach szczęśliwy i nieszczęśliwy, to jest to jedynie dyskusja pomiędzy koniem a kotem. W takim wypadku nawet dyskusja siebie samego, z sobą samym nie dojdzie do żadnych konkluzji, czym jest naprawdę szczęście.

Sawaki Rôshi:

Uroda nie jest gwarancją szczęścia. Jedna piękność jest tak popularna wśród facetów, że dorobiła się trojga dzieci, które nie wiedzą kim jest ich ojciec.

Kochacie się nawzajem? Może nie na całe życie!
Niektórzy kochają się tak, że próbują popełnić razem samobójstwo by być razem na zawsze. Jeśli jednemu z nich uda się przeżyć, wkrótce zakochuje się ponownie, w kim innym...
Ludzkie istoty są tragiczne.


Switch to JapaneseSwitch to EnglishSwitch to French Switch to GermanSwitch to SpanishSwitch to ItalianSwitch to Russian