Antaiji

Świątynia Spokoju

Z wyrazem przygnębienia


Sawaki Rôshi:

O co chodzi w narzekaniu z przygnębieniem na twarz: "Nie mam pieniędzy, nic do jedzenia, tylko długi...?". Dzieje się tak tylko dlatego, że jesteś skąpy. Uważasz, że powinieneś mieć więcej zabawy i szczęścia w życiu. To jest powód twojego wiecznego narzekania na swoje nieszczęście.

Nie jesteś tak naprawdę głodny, a narzekasz, że nie masz co jeść! W ten sposób naprawdę stajesz się głodny. Wszyscy dają się zwieść słowom. Nazwy i słowa są przyczyną naszego pomieszania.

Także żebracy śmieją się, a milionerzy płaczą. A więc po co ta cała ekscytacja?

Uchiyama Rôshi:

Siedem lub osiem lat temu pewnego wieczora około 30-sto letni mężczyzna z wyrazem depresji na twarzy, odwiedził Antaiji mówiąc: "Nie mam co jeść".
Właśnie jedliśmy kleik ryżowy na kolację i zaprosiliśmy go, żeby najpierw coś zjadł, a potem na rozmowę. Jego odpowiedź wydała mi się dziwna: "Nie mam co jeść ale nie jestem naprawdę głodny".
Kiedy rozmawiałem z nim po obiedzie okazało się, że mieszka z żoną oraz matką i ma pracę, choć firma w której pracuje nie jest zbyt duża. Jednak ma jakiś dochód i na pewno nie głoduje. Dlatego powiedziałem mu: :"Nie mów, że nie masz co jeść kiedy nawet nie jesteś głodny! Raczej powiedz, że twój dochód nie wystarcza na zaspokojenie twojej próżności".
On trochę się przejął i został z nami przez tydzień. W końcu wrócił do domu mówiąc szczęśliwy: "W domu moje życie jest nadal lepsze niż wasze życie tutaj".
Życie w naszej świątynia musiało mu się wydać naprawdę ubogie. To w porządku. Jeśli masz tylko co jeść, będziesz szczęśliwszy bez wyrazu przygnębienia na twarzy.


Switch to Japanese Switch to English Switch to FrenchSwitch to German Switch to Spanish Switch to Italian Switch to Russian