Antaiji

Świątynia Spokoju

Stopnie za etykę


Sawaki Rôshi:

Ktoś zapytał matematyka, czy w matematyce istnieje naprawdę liczba "1". Odpowiedzią było, że matematycy "zakładają", że liczba "1" istnieje i opierają całą dalszą pracę na tym wstępnym założeniu. W buddyzmie jest inaczej. Nie ma "1". W sutrach jest napisane: "2 istnieje jedynie z powodu 1 a 1 także nie istnieje w sposób niezależny". Albo "1 jest wszystkim, wszystko jest 1".

Uchiyama Rôshi:

Kalkulatory pomagają nam w obliczeniach, ale kiedy w zeszłym roku dostałem  rachunek za moje ubezpieczenie był podejrzanie wysoki. Kiedy poprosiłem o sprawdzenie tego rachunku okazało się, że pomylono się i dodano jedno czy dwa zera za dużo. A więc kalkulator policzył dokładnie, ale jak nieuważni byli ci urzędnicy.
Niedawno odwiedził mnie nauczyciel z gimnazjum i powiedział: "Musimy wystawiać naszym uczniom stopnie za etykę i poczucie odpowiedzialności. Nie czuję się z tym dobrze. Co o tym myślisz?". Nie wiedząc wiele o współczesnej szkole byłem zdziwiony słysząc to.  Rozumiem, że nauki ścisłe można ocenić w liczbach, ale jak można ocenić wartość życia człowieka w ten sposób? Raczej powinniśmy wystawić oceny ludziom z ministerstwa edukacji za ich etyczne poglądy i poczucie odpowiedzialności. Uważam, że ich stopnie nie mogłyby być gorsze. 
W każdym razie, powiedziałem nauczycielowi, który nie miał wybory i musiał wykonać instrukcje ministerstwa: "Dałbym wszystkim moim uczniom 90 punktów na 100. W Zen mówi się, że 90 lub 80 procent powinno być lepsze niż 100. Poza tym, próbowałbym ich nauczyć czym jest prawdziwa odpowiedzialność i zachęcał zarówno ich, jak i siebie do rozwinięcia jak największego poczucia odpowiedzialności jakie jest tylko możliwe". 

Sawaki Rôshi:

To musi być w taki sposób, ale może być w jakikolwiek sposób. Nie musi to być w żaden specjalny sposób, ale musi być w najlepszy możliwy sposób.


Switch to JapaneseSwitch to EnglishSwitch to French Switch to GermanSwitch to SpanishSwitch to ItalianSwitch to Russian