Antaiji

Świątynia Spokoju

Religia jest życiem


Sawaki Rôshi:

Najważniejsze pytanie religii musi dotyczyć tego jak mamy żyć.

Uchiyama Rôshi:

Jedną z najbardziej dziwnych rzeczy XX wieku w Japonii jest to, że chociaż w telewizji dozwolone jest pokazywanie zbrodni, morderstw i scen erotycznych, a dzieci widzą na ulicy plakaty z nagimi kobietami, nikt się tym nie martwi. Jednocześnie jest prawnie zabronione nauczanie religii w szkołach.
Dzieje się może tak dlatego, że ludzie myślą o religii jako o uznanej sekcie lub przesądzie albo fanatyzmie. Oczywiście jest prawdą, że skonfrontowanie niewinnego dziecka z jednostronną doktryną, przesądem lub fanatyzmem będzie przyczyną dużego problemu. Dlatego można powiedzieć, że jest oczywiste, że państwo zabrania tego. Z drugiej strony, kiedy zdamy sobie sprawę z tego, że religia oznacza nauczanie tego co najważniejsze w życiu, to możemy zacząć się martwić o następne pokolenie, które wyrośnie w społeczeństwie bez żadnej religijnej edukacji. Zamiast tego cały czas jest wystawiana na przemoc i nagość. Jeśli tak się będzie dalej dziać to dzieciaki będą jeszcze bardziej brutalne i destrukcyjne.
Mam nadzieję, że wkrótce nadejdzie czas, kiedy religia będzie uczona w szkołach jako "najważniejsza rzecz w życiu".

Sawaki Rôshi:


Religia oznacza nie być zwiedzionym przez cokolwiek i przeżywać swoje życie całkowicie na świeżo.

Religia nie może być tylko słowem. Religia jest życiem i musi być żywym działaniem. Oddawanie czci sutrom nie wystarczy. Religia musi się przejawiać swobodnie we wszystkich działaniach, we wszystkich kierunkach, cały czas, wszędzie.


Switch to JapaneseSwitch to EnglishSwitch to French Switch to GermanSwitch to SpanishSwitch to ItalianSwitch to Russian