Antaiji

Świątynia Spokoju

Album fotograficzny Antaiji


FAQ: Dlaczego te zdjęcia są różne od rzeczywistego życia w Antaiji?

Dla wielu osób to co można przeczytać o zazen i pracy w Antaiji brzmi dość surowo. Jak to się dzieje, że na zdjęciach można zobaczyć ludzi, którzy miło spędzają czas lub obrazki natury?

Najoczywistszym powodem jest to, że zdjęcia te były robione w wolnym czasie. Ludzie nie robią zdjęć przechodząc przez piekło w czasie sesshin, czy też kiedy zalewają się potem w czasie samu. Robią zdjęcia w czasie party lubw jakieś wolne popołudnie. I chociaż na stronie jest napisane, że musisz być przygotowany na śmierć siedząc na poduszcze, czy też, że praca jest fizycznie wyczerpująca, to czasami ludzie tu także bawią się i spędzają miło czas.

Oczywiście istnieje również druga strona życia w Antaiji, która nie jest pokazana w tym albumie. Kiedy praktyka staje się ciężka ludzie mają inne rzeczy do roboty niż robienie zdjęć. 

Warto pamiętać, że przyczyną wielu tzw "trudności" w praktyce, nie jest zazen, czy też wykonywana tu praca, ale to, że nasz umysł nie chce zaaceptować rzeczywistości naszego obecnego życia w tym miejscu. Zawsze szuka czegoś co mogłoby być bardziej zadowalające w innym miejscu. To jest powód dla którego te zdjęcia  mogą być bardziej interesujące dla kogoś znającego Antaiji jedynie z ekranu komputera, aniżeli dla tych którzy tu rzeczywiście żyją i praktykują. Dla osób tu praktykujących jest to rzeczywistość, a nie wyobrażenie lepszego miejsca, gdzieś indziej. 

Jeśli przyjedziesz do Antaiji, ty także możesz poczuć, że rzeczywistość jest mniej satysfakcjonująca, od tego co oczekiwałeś oglądając zdjęcia. Rzeczywistość jest zawsze inna od wyobrażeń na jej temat. Antaiji nie jest wyobrażeniem w naszym umyśle, ale raczej rzeczywistością obalającą wszelkie idee jakie mamy o tym, jaka ta rzeczywistość powinna być.


Switch to Japanese Switch to English Switch to Spanish Switch to French Switch to German Switch to Italian