Antaiji

Świątynia Spokoju

Pobyt w Antaiji


Wejście
Są dwie opcje pobytu w Antaiji, (a) jako gość krótko-terminowy (b) jako rezydent długo-terminowy.

(a) Jeśli chcesz przyjechać na krótki okres można to zrobić w jakikolwiek wolny dzień pomiędzy 26 marca a 26 czerwca na wiosnę oraz 26 sierpnia a 26 listopada na jesieni (oprócz ostatniego dnia każdego miesiąca). Dni wolne to 6, 11, 16, 21 i 26 każdego miesiąca. Możesz zostać tak długo jak chcesz lecz nie dłużej niż do 6-go lipca w lecie i do 8 grudnia na jesieni..

Ważne informacje dla gości krótko terminowych:

Proszę nie zapomnieć o uzyskaniu pozwolenia na przybycie tutaj. Po otrzymaniu pozwolenia prosimy o potwierdzenie terminu swojego przyjazdu na dwa, trzy dni przed przybyciem (telefonicznie lub e-mailem, patrz poniżej - jeśli planujesz przyjazd 6-go potwierdź to przed rozpoczęciem sesshin).

Antaiji nie bierze żadnej odpowiedzialności za wypadki, zranienia lub inne uszkodzenia fizyczne lub psychiczne, które mogą wystąpić podczas pobytu tutaj. Odpowiedzialność za twoje życie i zdrowie, jak też i praktykę spoczywa na Tobie.

Antaiji to klasztor zen, a nie dom noclegowy. Przyjmujemy tylko osoby poważnie zainteresowane praktyką Zen. Jeśli tak nie jest poszukaj innego miejsca noclegowego.

Antaiji utrzymuje się jedynie z darowizn. Nie mamy parafian, ani nie otrzymujemy pieniędzy ze szkoły Soto. Tylko od ciebie zależy czy chcesz wesprzeć finansowo naszą praktykę.

Proszę zabrać ze sobą buty gumowe i ubranie przeciwdeszczowe, ponieważ nie posiadamy dużych rozmiarów. Chociaż nie ma ograniczeń wiekowych dla gości krótkoterminowych, to jednak praktyka tu, polecana jest dla młodszych wiekiem. Praca na zewnątrz (na polu, w lesie ścinając drzewa itp.) może odbywać się w deszczu i jest wyczerpująca fizycznie. 

Obiad

Zazen jest zwykle praktykowane w pełnym lub pół lotosie (tzn. siedząc na poduszce ze skrzyżowanymi nogami). W czasie sesshin spędzamy w sumie 15 godzin w tej pozycji. W normalne dni siedzimy w zazen przez 4 godziny. Posiłki i formalne zebranie połączone z ceremonią herbaty odbywają się w seiza czyli siedząc na piętach. Postaraj się przyzwyczaić do tych pozycji przed przybyciem tutaj. Pomocne w tym są ćwiczenia jogi. Jednakże będąc już w Antaiji, nie ma zbyt wiele czasu na ćwiczenia rozciągające.

Posiłki są w większości wegetariańskie, ale nie w 100 procentach. Zasady ich spożywania są skomplikowane i tempo jedzenia zwykle jest bardzo szybkie. Oczekuje się, że wszystko co będzie w twojej misce zostanie zjedzone. Bez względu na to czy to lubisz czy nie (nawet produkty mięsne czy ryby jeśli pojawią się na stole). Nie jest dozwolene jedzenie lub picie w prywatnych pokojach pomiędzy posiłkami. 

Akceptujemy zarówno mężczyzn jak i kobiety, ale nie przyjmujemy par  (chyba, że obydwoje partnerów przybędzie tu jako niezależne osoby i na czas podbytu tutaj ograniczy swoją relację). Grupy są akceptowane pod warunkiem, że każdy jej członek jest zainteresowany praktyką w Antaiji, a nie jest tu tylko dlatego, że towarzyszy osobie chcącej tu praktykować. 

Znajomość języka japońskiego nie jest niezbędnym wymogiem, aby móc praktykować w Antaji. Jednakże podstawowa znajomość języka i kultury japońskiej jest ogromnie pomocne (z tego prostego powodu, że to jest Japonia i nie wszyscy tu mówią po angielsku). Porozumiewanie się jest bardzo ważne we wspólnocie, w której wszyscy harmonijnie wykonują razem wszystkie czynności. Jeśli nie mówisz po japońsku, będziesz musiał słuchać jeszcze bardziej uważnie, aby zrozumieć co inni mają na myśli. 

Struktura wspólnoty oparta jest na modelu hierarchicznym i oczekuje się od każdego, że się dopasuje. 

Zanim przyjedziesz przeczytaj harmonogram i przewodnik do praktyki. Da Ci to pewien obraz zasad, które regulują nasze życie. Miej jednak na uwadze, że rzeczywistość jaką tu zastaniesz będzie zawsze inna od obrazu jaki masz teraz w umyśle. 

Jeśli możliwe przeczytaj odcinki "Dorosłej praktyki". Autorem jest obecny opat.

Przed kurnikiem

(b) Jeśli chcesz zostać w Antaiji na dłuższy okres, jako rezydent, musisz zadeklarować się na co najmniej trzy letni pobyt. Zanim się na to zdecydujesz prosimy najpierw o przyjazd 26 marca lub 6 kwietnia i pozostanie przez trzy miesiące (w wyjątkowych przypadkach możliwe też jest przyjechać 26 sierpnia i zostać na jesień). Po tym okresie zarówno ty, jak też cała społeczność będziemy w stanie ocenić czy taka deklaracja jest realistyczna czy nie. 

Ważne informacje dla rezydentów długo-terminowych:

Powyższe informacje dotyczące gości krótko terminowych dotyczą także tej kategorii.

Jednakże, od rezydentów dlugo-terminowych oczekuje się, że zadeklarują się na conajmniej trzy letni pobyt i pozostaną przez wszystkie pory roku w Antaiji. Jest możliwe zrobienie sobie przerwy w okresie pomiędzy zakończeniem sesshin Rôhatsu (8 grudnia) a Nowym Rokiem. Pozostały czas rezydenci będą zajęci zazen, rolnictwem, innymi pracami oraz studiowaniem.

Rezydenci nie muszą płacić za swój pobyt, ale nie otrzymają także kieszonkowego od świątynii. Środki na ubezpieczenie zdrowotne i inne niezbędne wydatki można uzyskać poprzez prywatne takuhatsu w okresie przerwy w drugiej połowie grudnia. 

Rezydenci długo-terminowi w momencie przybycia powinni być w wieku pomiędzy 18 a 40 rokiem.

Rezydenci będą nie tylko spędzać wiele godzin medytując, ale będą także odpowiedzialni za różne aspekty życia w świątynii i wokół niej np. będąc kucharzem, przyjmując gości, odbierając telefony, będąc odpowiedzialnym za ogród warzywny i pole ryżowe, prace mechaniczne i naprawcze, prowadząc samochody i różne maszyny oraz konserwując je itp.

Naprawa piły łańcuchowej.

Oznacza to, że aby być rezydentem nie wystarczy być kimś poszukującym na ścieżce duchowej. Musi to być ktoś kto jest także zainteresowany aktywnym udziałem w wyzwaniach świata zewnętrznego. 

Powodem dla którego oczekujemy od rezydentów, aby zostali co najmniej trzy lata jest to, że zabiera co najmnie rok uzyskanie ogólnego pojęcia na temat zadań i odpowiedzialności w klasztorze. W kolejnym roku rezydent pogłębia swoją wiedzę o tym, jak każde z zadań jest połączone z innymi. Jest w stanie nauczyć się nie tylko używać narzędzi i maszyn, ale także je konserwować i naprawiać. Jednak dopiero w trzecim roku rezydent jest w stanie zadbać o swoje własne zadania  i odpowiedzialności, a także uczyć i prowadzić innych w ich praktyce.

Dużym plusem byłoby jeśli ktoś chcący zostać rezydentem długo-termonowym miał już jakieś z poniższych umiejętności kiedy tu przybywa:
1) doświadczenie w gotowaniu, najlepiej w kuchni japońskiej,
2) umiejętności mechaniczne i ciesielskie,
3) doświadczenie w rolnictwie,
4) umiejętność używania i naprawy pojazdów oraz maszyn tj. samochody, ciężarówki, traktory, piły łańcuchowe, kosiarki, elektryczne, koparki, spychacze itp,
5) znajomość języków. Rezydent powinien nie tylko być biegły w angielskim, ale także być w stanie mówić i czytać w jakimś stopniu po Japońsku (przynajmniej na poziomie 4 kyu Japanese-Language Proficiency Test JLPT) oraz w innych językach.

Po pracy

Dotyczy zarówno gości krótkoterminowych, jak też rezydentów długo terminowych:

Przepisy wizowe są różne dla różnych narodowości. Obywatele większości krajów zachodnich po przyjeździe otrzymują 90-dniową wizę, którą czasami można przedłużyć o następne 90 dni (dotyczy to tylko obywateli Meksyku, Irlandii, Anglii, Niemiec, Szwajcarii, Austrii i Lichtenstein - stan na lipiec 2007). Potem trzeba opuścić Japonię i jeśli się chce można aplikować o dłuższą wizę. Obywatele niektórych krajach mają możliwość otrzymania rocznej wizy pozwalającej na pracę wakacyjną (są tu limity wiekowe). Oficjalna strona z informacjami o przepisach wizowych tutaj. Nie możemy pomóc w sprawach wizowych osobom, których nie znamy osobiście, zanim nie przyjadą do Antaiji.

Jeśli chcesz się zorientować w warunakch pogodowych tutaj odwiedź stronę pogody w Hamasaka. Antaiji leży około 350 metrów powyżej miasteczka Hamasaka, więc należy odjąc około 2 stopnie, żeby otrzymać mniej więcej temepraturę panującą w Antaiji. Warto też pamiętać, że wilgotność powietrza w Japonii jest bardzo wysoka i odczuwa się to jako bardziej gorąco w lecie i zimniej w zimie niż rzeczywiście to jest.

Jeśli, po przeczytaniu powyższych informacji, nadal chcesz praktykować w Antaiji, możesz przysłać swoje zgłoszenie tutaj.


Switch to Japanese Switch to English Switch to Spanish Switch to French Switch to German Switch to Italian  Switch to Russian