Antaiji

Świątynia Spokoju

O zazen


Czemu służy zazen?

Żadnego zysku!

Odpowiedź jest prosta:
Zazen nie służy niczemu.

Zawsze czegoś szukamy. Niektórzy gonią za pieniędzmi, inni za miłością lub seksem. Studiujemy, aby dostać dobrą pracę, zrobić karierę i odnieść sukces. Jednakże ostatecznie czego naprawdę chcemy?

Myślę, że tak naprawdę szukamy "szczęścia". Brakuje nam poczucia bycia prawdziwie szczęśliwym i usatysfakcjonowanym. Szaleństwem jest to, że im bardziej gonimy za szczęściem, tym bardziej wydaje się umykać. Czyż już dawno temu nie tylko stracilimy z oczu nie tylko szczęście, ale także siebie samych?

Im bardziej próbujemy być szczęśliwi, tym mniej rozumiemy czym tak naprawdę jest szczęście. Czy zapomnieliśmy, że tak naprawdę to w tej chwili, mamy już wszystko czego potrzebujemy? Może szczęście nie czeka na nas gdzieś "po drugiej stronie", ale jest tu i teraz? Zatrzymajmy się na chwilę. Przestańmy gonić i uciekać. Kiedy praktykujesz zazen nie rób tego z intencją zdobycia czegoś. Po prostu bądź sobą i siedź. Puść i pozwól zazen być jedynie zazen. Wtedy w końcu będziesz sobą - jednym.

Stare powiedzenie Zen:

Praktyka zazen przypomina złodzieja, który włamał się do pustego domu. NIe ma czego ukraść, nie ma się, gdzie schować i nikogo przed kim trzeba by uciekać.

Dôgen Zenji pisze w  Zazengi:

"Siedź mocno skoncentrowany i myśl nie-myślenie. Jak to zrobić? Puść myśli! To jest sztuka zazen. To nie jest nauka medytacji. To jest brama dharmy wielkiej swobody i radości. Niezanieczyszczona praktyka-urzeczywistnienie."

Chociaż zazen opisane jest jako brama wielkiej swobody i radości, to o wiele cześciej będziesz doświadczać: bólu, zmęczenia, gniewu, pożądania, chciwości, senności, nudy, frustracji, rozpaczy i wielu innych przypadkowych myśli. Puść je wszystkie.
Jeśli nie siedzisz z determinacją, gotowy na śmierć, to nie będziesz w stanie odnaleźć drogi zazen. Jeśli trzymasz się czegokolwiek - nawet swojego życia - to będziesz tylko tracić czas.

Nie walcz, tylko poddaj się postawie. Jeśli to ty będziesz próbował PRAKTYKOWAĆ zazen, zazen będzie daleko. Jeśli wszystko pozostawisz siedzącej postawie, zazen samo się zamanifestuje, naturalnie i automatycznie. Zazen nie może być traktowane w sposób użytkowy. Powinnieneś raczej poddać się zazen, aby urzeczywistniło samo siebie.


Switch to JapaneseSwitch to EnglishSwitch to Spanish Switch to GermanSwitch to French Switch to Italian Switch to Russian