Antaiji

Świątynia Spokoju

ZAZENGI
Instrukcje do Zazen


Praktykowanie Zen znaczy zazen.
Najlepiej praktykować zazen w cichym miejscu. Połóż grubą matę na podłodze. Nie pozwól, aby w pokoju był przeciąg lub wilgoć. Utrzymuj miejsce na którym siedzisz w porządku. Starożytni mędrcy siedzieli na diamentowym siedzeniu lub dużej skale na których kładli grubą warstwy trawy.

Miejsce w którym siedzisz powinno być dobrze oświetlone zarówno w dzień, jak i w nocy. Jest ważne, aby było tam ciepło w zimie i chłodno w lecie. Puść wszystkie związki i odłóż na bok wszystkie sprawy. Nie myśl dobrze, ani źle. Zazen nie ma nic wspólnego z intelektem, wolą, świadomością, pamięcią, wyobraźnią, czy kontemplacją. Nie staraj się stać Buddhą. Bądź wolny od rozróżnień pomiędzy siedzeniem, a leżeniem. Bądź umiarkowany w jedzeniu i piciu. Nie marnuj czasu. Praktykuj zazen z takim zaangażowaniem, jakbyś gasił palące się włosy na swojej głowie. Piąty patriarcha z góry Obai (Huang-mei) praktykował tylko zazen. Kiedy praktykujesz zazen miej na sobie kesa (kashâya) i używaj zafu (poduszki). Zafu powinno być jedynie pod pośladkami i wspierać kręgosłup, a nogi spoczywać na macie. Właśnie w taki sposób praktykowali zazen Buddhowie i Patriarchowie.

Możesz siedzieć w pół lotosie lub w pełnym lotosie. W pozycji pełnego lotosu połóż prawą stopę na lewym udzie, a lewą stopę na prawym. Linia palców nie powinna wystawać poza zewnętrzną linię uda. W pozycji pół lotosu połóż tylko lewą stopę na prawym udzie. Ubranie oraz kesa (kashâya) powinny być luźne, ale schludne. Połóż prawą dłoń na lewej stopie, a lewą dłoń na prawej wierzchem do dołu, blisko ciała. Czubki kciuków powinny się lekko stykać na wysokości pępka. 

Siedź prosto we właściwej pozycji. Nie przechylaj się w lewo lub prawo, ani w przód lub tył. Uszy powinny być w jednej linii z ramionami, a nos w jednej linii z pępkiem. Język umieść na podniebieniu. Oddychaj przez nos. Usta powinny być zamknięte. Oczy trzymaj lekko otwarte. Następnie weź jeden głęboki wydech.

Siedź stabilnie w samadhi. Myśl-nie myślenie. Jak myśleć nie-myślenie? Poza myśleniem. To jest sposób praktykowania zazen w zgodzie z Dharmą. Zazen nie jest nauką medytacji. Zazen jest bramą Dharmy wielkiego spokoju i radości. Jest nie zanieczyszczoną praktyką-urzeczywistnieniem.


Shobogenzo Zazengi, jedenasty wolumin.
Jedenastego miesiąca pierwszego roku Kangen (1243), wygłoszone w Esshu Yoshida-gun, Yoshimine-shoja

Switch to Japanese Switch to English Switch to Spanish Switch to French Switch to German Switch to Italian Switch to Russian