Antaiji

Świątynia Spokoju

Jak siedzieć?


Instrukcje Sawaki Rôshiego:

Wchodząc do sali zazen, musisz wiedzieć, że poza praktykowaniem zazen, musisz również przestrzegać panujących tam zasad. Najpierw podejdź do swojego miejsca i pokłoń się do swojej maty i poduszki, odwróć się i pokłoń się w przeciwnym kierunku. Siadając na poduszce, umieść swoje pośladki na zafu, uważając, by nie zajmowały więcej niż połowę poduszki. Nie siedź na całej poduszce. Twoje zafu jest tak ważne dla twojego zazen, jak miecz dla samuraja. Ważne jest, by miała odpowiedni rozmiar i wysokość dostosowane dla twojego ciała. 

Teraz umieść swoją prawą stopę wysoko na lewym udzie, a następnie lewą stopę wysoko na prawym udzie. Twoje kolana powinny mocno spoczywać na macie tatami, tak jak muszle, które przywierają mocno do skały w oceanie.

Następnie połóż swoją prawą dłoń na lewej stopie, środkiem dłoni do góry. Później połóż dłoń lewej ręki na prawej dłoni i połącz końcówki kciuków. Zakołysz swoim ciałem w lewo i w prawo, robiąc najpierw duże ruchy, stopniowo je zmniejszając, tak by po siedmiu czy ośmiu ruchach osiąść mocno w pozycji zazen. Weź jeden głęboki oddech i zrelaksuj całkowicie swoje ramiona. Następnie wypchnij swoje dolne plecy do przodu, a pośladki tak mocno do tyłu, by twój odbyt celował prosto w tył. Spoczywając na kości biodrowej, kręgosłup powinien być prosty i nieruchomy.

Wyciągnij szyję do góry, tak jakbyś chciał przebić się czaszką przez sufit. Odciągnij do tyłu podbródek dopóki nie zacznie cię boleć skóra za uszami. Gdy tak siedzisz, twój nos powinien być w lini z pępkiem, a uszy w lini z ramionami. Dotknij językiem podniebienia, tak by tylne zęby się na sobie osadziły. Trzymaj oczy nieznacznie otwarte i zwróć je w dół na matę w odległości 10 centymetrów przed tobą.

Zwróć uwagę, by nie podciągać do góry swoich wewnętrznych organów. Nie oznacza to jednak, aby tworzyć jakiekolwiek napięcie w dole brzucha. Wewnętrzne organy powinny naturalnie spoczywać w ciele. Jeśli będziesz zbyt napierał na swoje organy rozchorujesz się. Oddychaj naturalnie. Jeśli masz problemy z oddychaniem, to spowodowane jest to przez nierozsądne forsowanie się. Upewniaj się, że twoje biodra są zawsze wygięte w przód, a twoja świadomość jest w stanie napięcia. Nie zapominaj, że kluczowe miejsce zazen znajduje się w obszarze bioder i talii.

Zawsze powinieneś być przytomny. Nie rób takiej śpiącej miny - wyglądasz jak kulka waty! Odciągniej do tyłu brodę i obudź się.
______________________________________________

Komentarz do powyższych instrukcji na stronie Dorosła praktyka: Jak siedzieć.


Switch to JapaneseSwitch to EnglishSwitch to SpanishSwitch to French Switch to German Switch to ItalianSwitch to Russian