Antaiji

Świątynia Spokoju

Opat Muhô


Opat Muho

Muhô został opatem Antaiji w 2002. Nazywany jest "dôchô-san", co po japońsku znaczy "opat".

Urodził się w 1968 roku w Berlinie i wychował w Niemczech Zachodnich. W wieku 16-tu lat został wprowadzony do zazen przez jednego ze swoich szkolnych nauczycieli i wkrótce zapragnął zostać mnichem Zen. W celu przygotowania się do zamieszkania w Japonii studiował japonistykę na uniwersytecie w Berlinie. Jednocześnie studiował także filozofię i fizykę. W czasie studiów spędził rok na uniwerystecie w Kyôto, gdzie dowiedział się po raz pierwszy o Antaiji. W wieku 22-óch lat, spędził w Antaiji sześć miesięcy jako świecki praktykujący.

Trzy lata później po ukończeniu studiów, Muhô został wyświęcony na mnicha przez opata Miyaura Shinyû Rôshiego. Poza Antaji przez rok praktykował w klasztorze szkoły Rinzai Tôfukuji w Kyôto i przez rok w klasztorze Hosshinji w Obama.

Muho w parku w Osaka

Po otrzymaniu przekazu dharmy (shihô) od swojego nauczyciela Miyaura Rôshiego zdecydował się na życie bezdomnego mnicha w parku w centrum Ôsaki, gdzie prowadził grupę zazen. Miał wtedy 33 lata.

Jednakże po 6 miesiącach, w lutym 2002, dowiedział się o nagłej śmierci swojego nauczyciela i został wezwany do Antaiji. Na wiosnę tego roku zastąpił swojego nauczyciela  jako dziewiąty opat.

Muho w wannie ze swoimi dziećmi

Muhô jest żonaty od 2002 roku i ma syna oraz córkę.

Jego teksty po polsku znajdują się tutaj. Jest on autorem książki w języku niemieckim Zazen oder der Weg zum Glück (Zazen czyli droga do szczęścia) oraz przetłumaczył na niemiecki trzy książki zawierające powiedzenia Roshiego Kodo Sawaki An dich, (polskie tłumaczenie "Do Ciebie") Zen ist die größte Lüge aller Zeiten, Tag für Tag ein guter Tag


Switch to Japanese Switch to English Switch to Spanish Switch to French Switch to German Switch to Italian Switch to Russian